سیروز  کبدی  چیست؟  عمر  بیماران  سیروز  کبدی  و  درمان  قطعی  آن

درمان قطعی سیروز کبدی فقط با پیوند کبد امکان دارد و عمر بیماران سیروز کبدی 2تا 12سال است

اگر سیروز پیشرفت کند و کبد شما به شدت آسیب ببیند، پیوند کبد ممکنه تنها گزینه درمانی باشد. عمل پیوند یک  عمل بزرگه، که شامل برداشتن کبد بیمار و جایگزینی آن با کبد سالم از اهدا کننده است. طول عمر بیماران سیروز کبدی بین 2تا 12 سال است. ممکنه بنا به تشخیص پزشک آمپول آلبومین برای بیماران تزریق شود

سیروز  کبدی  یا  کبد  چرب  گرید  4  در  واقع  آخرین  مرحله  از  بیماری  کبد  چرب  (NAFLD))  است.  که  در  آن  بافت  اسکار  به مرور  جایگزین  بافت  سالم  کبد  می  شود.  یعنی در این مرحله  جریان  خون  رسانی  در  کبد  تا  حدودی  مسدود  می‌شود.  و  کبد  توانای  تجزیه  و  تصفیه  سموم  طبیعی  بدن،  مواد  مغزی  و  هورمونها  را  از  دست  میدهد.  به نظر  شما در این مرحله امیدی برای درمان قطعی سیروز کبدی  وجود دارد؟  آیا می دانید عمر بیماران سیروز کبدی چقدر است؟

واژه  فارسی  معادل  اسکار  به  آثار  باقی  مانده  پس  از  بهبود  زخم  اشاره  دارد.  سیروز  کبدی  یعنی  بافت  اسکار  جایگزین  بافت  سالم  شده  و  کبد  عملکرد  طبیعی  خود  را  از دست  میدهد.  وظیفه  کبد  جدا  کردن  سموم  طبیعی  بدن  از  خونه  که  ما  همراه  مواد  غذایی  می  خوریم.  این  سموم  به  تدریج  وارد  جریان  خون  شده  و  با  انباشته  شدن  در  مغز  بیماران،  آنها  را  دچار  زوال  عقل،  گیجی،  فراموشکاری  و عدم  تمرکز  میکند.

اینجاست  که  میگن  افراد  به  سیروز  کبدی  یا  بیماری  کبد  چرب  گرید  4  مبتلا  شده  اند.

در تعبیر و تعریف دیگری:

سیروز کبدی(cirrhosis) یک مرحله پیشرفته از بیماری ها و مشکلات کبدی است. که به تغییر در ساختار جگر انسان  منتهی می شود. در کبد چرب گرید 4 بافت های کبدی تخریب شده، و جای آن بافت زخمی  ( فیبروز) تشکیل می شود.

این بیماری می‌تواند ناشی از عوامل مختلفی مانند، مصرف مداوم الکل، عفونت های ویروسی  و یا هپاتیت Bو C  باشد.

عمر بیماران سیروز کبدی؟

طول عمر بیماران سیروز کبدی بین 2 تا 12 سال است. عمر بیماران سیروز کبدی  بستگی به عوامل متعددی دارد. و از طریق متغیرهای زیر پیش بینی می شود.

 • شدت و علت اصلی سیروز
 • سن
 • میزان پاسخگویی به درمان
 • شرایط پزشکی
 • مقدار باقیمانده از بافت سالم کبد

 

طبق تحقیقات سایت مدیکال نیوز

سیروز کبد معمولاً بر اساس امتیاز Child-Pugh به سه نوع تقسیم می‌شود. این امتیاز برای تعیین عمر بیماران سیروز کبدی استفاده می‌شود.

 

بر اساس این امتیاز، بیماران به شرح زیر دسته‌بندی می‌شوند:

 • افراد با سیروز کبد در کلاس A، میزان عمر آنها 15 تا 20 سال است.
 • افراد با سیروز کبد در کلاس B هنوز به نسبت سالم هستند؛ و میزان عمر آنها 6 تا 10 سال است. بنابراین، این افراد زمان کافی برای جستجوی گزینه‌های درمانی پیچیده‌تر مانند پیوند کبد دارند.
 • افراد با سیروز کبد در کلاس C شانس کمتری برای زندگی  دارند. و میزان عمر آنها از 1 تا 3 سال متغیر است. اینجاست که میگن سیروز کبدی و مرگ در یک قدمی هم قرار دارند.

افراد در کلاس‌های A و B (امتیاز Child-Pugh) احتمال زیادی برای افزایش مدت عمر خود با استفاده از گزینه‌های درمانی متعدد دارند.امروزه بنا به دلایل زیر عمر بیماران سیروز کبدی بیشتر است:

 • پیشرفت علم پزشکی
 • پیگیری منظم روند درمان و مشاوره مرتب با فوق تخصص کبد و گوارش
 • کنترل عوارض سیروز کبدی و مصرف مرتب داروها

درمان قطعی سیروز کبدی

درمان قطعی  سیروز کبدی  معمولا بستگی به علت ایجاد آن دارد. این مرحله از بیماری معمولا بطور قطعی قابل درمان نیست. اما  روش های برای  مدیریت و کنترل علائم، مهار عوارض آن و جلوگیری از پیشرفت  بیماری وجود دارد. در حال حاضر هیچ روش درمانی برای التهاب مزمن سیروز وجود ندارد. و روش های درمانی  عمدتا بر تسکین علائم تمرکز دارند.

 

درمان قطعی سیروز کبدی چیست؟

اگر سیروز پیشرفت کند و کبد شما به شدت آسیب ببیند، پیوند کبد ممکنه تنها گزینه درمانی باشد. عمل پیوند یک  عمل بزرگه، که شامل برداشتن کبد بیمار و جایگزینی آن با کبد سالم از اهدا کننده است.

بهترین مکمل برای سیروز کبدی چیست؟

تحقیقات اولیه حاکی از آن است که: آنتی اکسیدان ها، از جمله ویتامین E و سلنیوم ، ممکنه در درمان سیروز صفراوی اولیه، وضعیتی که در آن مجاری صفراوی کبد به آرامی تخریب می شوند، موثر باشند.

تاره ترین درمان سیروز کبدی

در تازه ترین روش درمانی که برای سیروز کبدی در نظر گرفته شده است. حذف  کامل نمک از سبد غذایی روزانه  و مصرف نوعی داروی تازه بنام دیورتیک ،مانند اسپیرونولاکتون یا فوروزماید است. که برای درمان فوری کبد چرب موثر هستند.

همچنین برای تسکین درد در کبد سیروزی می توان از استامینوفن، سلوکوکسیب و آسپرین استفاده کرد. دوز مصرفی این داروها را پزشک تعیین میکند. اما  با توجه به پیشرفت علم پزشکی امروزه، در جدید ترین روش  درمان سیروز کبدی از سلولهای بنیادی استفاده می کنند. که در مقالات بعدی راجع به این موضوع بیشتر توضیح می دهیم.

همچنان که در بالا شاره شد. با توجه به میزان پیشرفت بیماری، پیوند کبد، یک راه حل برای درمان قطعی  سیروز کبدی است.

آمپول درمان سیروز کبدی

آیا به راستی آمپول درمان سیروز کبدی وجود دارد؟ برای بیماری کرونا با اون همه کشت و کشتار آمپول پیدا شد. اما برای  درمان قطعی سیرزو کبدی آمپولی در باز دارویی جهان وجود دارد؟

در حال حاضر، هیچ درمانی برای  التهاب مزمن در سیروز وجود ندارد؛ و درمان عمدتا بر روی تسکین علائم تمرکز دارد. هنگامی که آسیت در مرحله جبران نشده ایجاد می شود،

دیورتیک ها و تزریق  آمپول آلبومین باعث بهبود احتباس مایعات و عملکرد گردش خون پس از پاراسنتز می شود. بتا بلاکرهای غیرانتخابی (NSBB) فشار خون پورتال را کاهش می دهند. و برای درمان طولانی مدت به عنوان پیشگیری اولیه و ثانویه خونریزی از واریس مری استفاده می شوند.

درمان خانگی سیروز کبدی

در تازه ترین  درمان سیروز کبدی( کبد چرب گرید4)  زیر نظر کارشناس تغذیه و متخصص کبد و گوارش،  از روش های  خود مراقبتی زیر پیروی کنید. ممکنه  این روش ها  به عنوان درمان قطعی سیروز کبدی تلقی نشود؛  و تاثیری هم در طول عمر بیماران سیروز کبدی نداشته باشد. اما انجام دادن آنها به مدیریت بهتر علائم و  عوارض کبد چرب کمک  می کند.

 

 • تعادل در تغذیه : یکی از اصول مهم در مدیریت درمان  سیروز کبدی، تغذیه مناسب است. شما باید میوه‌ها، سبزیجات، غلات کامل، ماهی و گوشت با کمترین چربی اشباع شده مصرف کنید. همچنین مصرف مواد غذای حاوی شکر را به شدت محدود کنید.
 • پرهیز از مصرف مشروبات الکلی
 • داروها : پزشک شما ممکنه داروهایی برایتان  تجویز کنه تا علائم مختلف مانند تشدید درد، عفونت‌ها، یا علائم خاص سیروز را کنترل کنند. همیشه باید دقیق به تعداد و زمان مصرف داروها پایبند باشید.
 • توجه به وضعیت سلامت عمومی: مراقبت از سلامت عمومی خود نیز بسیار مهم است. از نظر پزشکی پیگیر باشید، واکسیناسیون‌های خود را به روز نگه دارید و از عوامل مختلفی که می‌توانند به تضعیف کبد منجر شوند، مثل عفونت‌ها و  مصرف خودسرانه سایر داروها، امتناع  کنید.
 • درمان عوارض جانبی: سیروز کبدی ممکنه به مشکلات دیگری مانند بزرگ شدن رگ‌های داخلی (ورید‌های کبدی)، بزرگ شدن طحال، یا سرخرگی در پوست منجر شود. پزشک شما ممکنه برای کنترل این عوارض  ایجاد شده در اثر سیروز کبدی داروهای مختلفی تجویز کند.
 • تغییر در سبک زندگی: اگر دلیل کبد چرب گرید 4 در شما مصرف دخانیات و الکل بوده، چون در مرحله درمان قطعی سیروز کبدی هستید. فورا برای قطع مصرف اقدام کنید.
 • تغذیه و ورزش منظم: تناسب اندام، تغذیه مناسب، و ورزش منظم به بهبود وضعیت کبد کمک می‌کند.

روش های خانگی فوق به عنوان تازه ترین  درمان سیروز کبدی  در درمان قطعی سیروز کبدی موثر هستند.

 

درمان گیاهی سیروز کبدی

درمان گیاهی  سیروز کبدی به عنوان مکمل و کمکی در کنار درمانهای اصلی توسط بیماران در طبق سنتی به کار برده می شود. بدیهی است برای حصول نتیجه درمانی موفق  بهتره مصرف داروهای گیاهی درمان  سیروز کبدی  تحت نظارت کارشناس طب سنتی و گیاهی انجام شود.

برخی از گیاهان دارویی زیر به عنوان پتانسیل دارویی  برای مهار و کنترل کبد چرب گرید 4 مورد استفاده قرار می گیرد:

 • گلیسیریزین: ماده فعال اصلی ریشه شیرین بیان است. . شیرین بیان دارای اثرات ضد التهابی، ضد اسپاسم، ملین، ضد افسردگی، ضد زخم و ضد دیابت است. و به عنوان محافظت کننده از کبد مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • چای خارشتر (Milk Thistle): چای خارشتر یکی از معروف‌ترین گیاهان برای تقویت  و بهبود عملکرد کبد است.
 • سلفورافان (Sulforaphane): این ترکیب گیاهی خاصیت ضد التهابی و آنتی اکسدانی دارد. در برخی از سبزیجات مثل کلم بروکلی و کرفس  موجود است. که بر فعالیت آنزیم های کبدی تاثیر  مثبت می گذارد.
 • زردچوبه و شاهتره: از این دو گیاه به عنوان مکملی برای تسکین علائم سیروز کبدی و کاهش التهاب  آن استفاده می‌شود.

روش های  درمان گیاهی سیروز کبد تحت نظر کارشناس طب سنتی و یا پزشک معالج به عنوان راه حلی کمکی در درمان قطعی سیروز  کبدی ممکنه موثر باشد. در این رابطه مطالعه درمان سریع کبد چرب گرید 3 مفید است.

آب انار برای سیروز کبدی

خاصیت آب انار برای درمان سیروز کبدی

 • محافظت از کبد
 • کمک به تصفیه خون
 • کاهش التهاب
 • کاهش ( رفع) چربی کبد

آب انار به دلیل خاصیت آنتی اکسیدانی و ضدالتهابی قوی  که دارد.  به عنوان محافظی برای سلولهای کبدی بشمار میرود. سعی کنید  دانه های انار را بدون گلپر و نمک میل کنید.

میگن آب انار برای سیروز کبدی خوبه، ما هم این  فرمول گیاهی  و قبول داریم.لازمه بدانید که هیچ  تغذیه جادویی برای درمان قطعی  سیروز کبدی وجود ندارد.  لذا افراد باید بیماری خود را تحت نظر متخصص گوارش و کبد و با رژیم غذایی خاص و  مصرف مرتب داروهای تجویزی  کنترل و مدیریت کنند.

درمان قطعی سیروز کبدی در طب سنتی:

راهکارهای طب سنتی برای درمان سیروز  کبدی بصورت  مصرف داروهای ترکیبی است. که استفاده از این روش های گیاهی سنتی در منزل نیاز به صبر و حوصله و پشتکار فراوانی دارد.  مهمه بدانید که روش های  درمان قطعی سیروز کبدی در طب سنتی. به عنوان درمان کمکی بشمار می آید.

اطلاع از روش های درمانی  مختلف، می‌تواند به مدیریت و درمان کبد چرب گرید 4 کمک زیادی کند.  بعضی از مهم ترین توصیه های طب سنتی برای درمان قطعی سیروز کبدی به شرح زیر است:

 • فرایند پاکسازی و تطهیر کبد: که در اصطلاح به آن دیتاکسیفیکیشن کبد می گویند. در این روش با کمک گیاهان دارویی مانند  زردچوبه، شاه تره، شیطان دارو ، گل گاو زبان و چای گل ختمی  برای پاکسازی کبد چرب از سموم و مواد زائد استفاده می شود.
 • رژیم غذای : طب سنتی معتقده که بیماران سیروز کبدی بمدت 7روز، روزه آب میوه بگیرند. عصاره تازه گرفته شده میوه های چون : چغندر قرمز، لیمو ترش، میوه پاپایا و انگور را می توان در طول این دوره مصرف کرد. این رژیم  روزه آب میوه را می توان با شیر و آب میوه به مدت 7تا 10روز ادامه داد.  در این  رژیم غذایی از میوه های چون گلابی، گریپ فروت، پرتقال، آناناس و هلو هم میتوان استفاده کرد.
 • پروتئین گیاهی: برای درمان قطعی سیروز کبدی در طب سنتی استفاده از پروتئین های کامل  مانند شیر بز، پنیر لور خانگی خام کم چرب، جوانه گندم، یا جو، غلات و آجیل خام بدون نمک می توان استفاده کرد.
 • سبزیجات گیاهی: مانند اسفناج، چغندر، کدو قلیایی، گوجه فرنگی، هویج و تربچه در پاکسازی و تطهیر کبد موثر هستند.
 • تنقیه با آب گرم: در طول روز برای تمیز کردن روده ها و رهایی از یبوست موثر است.  انجام تمرینات ورزشی تنفسی هم به وضعیت بیماری سیروز کبدی کمک زیادی  می کند.

علائم اولیه سیروز کبدی

سیروز کبدی عموماً در مراحل ابتدایی بدون علائم و نشانه‌ خاصی شروع می‌شود؛ و به طور تدریجی پیش می‌رود. وقتی که بیماری به مراحل پیشرفته‌تر می‌رسد، علائم و نشانه‌های خاص‌تری ظاهر می‌شوند. علائم  کبد چرب گرید 4می‌توانند به شرح زیر باشند:

 

 • خستگی: احساس خستگی مداوم و بی‌اشتهایی از علائم اولیه شایع سیروز کبدی است.
 • بیماریهای پوستی: تغییرات در رنگ پوست (جوهری شدن)، لکه‌های قرمز یا زردی پوست (کهربایی شدن) از علائم اولیه سیروز کبدی است.
 • کاهش وزن: افراد ممکنه بدون دلیل آشکار وزن خود را از دست بدهند.
 • تجمع مایع در شکم (آسیت): یکی از علائم پیشرفته سیروز کبدی است.
 • ورم پا و مچ پا: تورم پا و پاها (آدم) می‌تونه نشانه مشکلات در عملکرد کبد و قلب باشد.
 • خونریزی معده یا اسفناژ: سیروز کبدی ممکنه با خونریزی معده یا اسفناژ (خونریزی از وریدهای معده) همراه باشه؛ که درمان طبی فوری می‌طلبد.
 • تغییر در عملکرد شکم و روده: مشکلات هضمی، نفخ و یبوست از علائم کبد چرب گرید 4 می باشند.
 • ایست قلبی: در موارد نهایی، سیروز کبدی ممکنه با نارسایی قلبی همراه باشد؛ و باعث ایست قلبی شود. اینجاست که میگن سیروز کبدی و مرگ همسایه هستند.

باید توجه داشت که علائم و نشانه‌های سیروز کبدی به  مرور ظاهر می شوند. و نمی‌توان به راحتی آنها را تشخیص داد. اگر شما یا کسی که می‌شناسید از این علائم رنج می‌برید. بهترین کار اینه که به یک پزشک متخصص جهت ارزیابی دقیق و تشخیص اولیه مراجعه کنید. از آزمایش‌ها و تست‌های مختلف برای تشخیص سیروز کبدی استفاده می‌شود.

درمان سیروز صفراوی در طب سنتی

درمان سیروز صفراوی در طب سنتی و طب کلاسیک به شیوه های معمول زیر انجام می‌گیرد.

 • داروها: برخی داروها می‌توانند به کنترل علائم سیروز صفرایی کمک کنند. به عنوان مثال، داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAID) برای مدیریت التهاب و درد مفصلی که معمولاً در این بیماری رخ می‌دهد، مصرف می‌شوند. همچنین، داروهایی برای بهبود خارش و کهیر بدن و علائم خاص دیگر می‌تواند تجویز شود. داروهای ضد التهابی مانند آسپرین، دیکلوفناک، ایبوپروفن و ناپروکسن هستند. و داروهای مهار و کنترل خارش مانند انواع آنتی هیستامین ها مثل فکسوفنادین و سیتریزین است.
 • مکمل‌ها: برخی مکملها ممکنه برای کمک به بهبود عملکرد صفرا و کبد تجویز شوند. این مکمل‌ها معمولاً در مشورت با پزشک متخصص مصرف می‌شوند. مانند مکمل ویتامین E و C و مکمل های اسید آمینه
 • تغییرات در رژیم غذایی: رژیم غذایی متعادل و با توجه به وضعیت کبد و صفرا می‌تواند به مدیریت سیروز صفرایی کمک کند. از مواد غذایی با بیشترین مقدار نمک و چربی اشباع شده بپرهیزید. و تا حد ممکن مواد غذایی سالم و با ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن مصرف کنید.
 • پیگیری دوره‌ای با پزشک: افراد مبتلا به سیروز صفرایی نیاز به پیگیری منظم با پزشک متخصص دارند تا تغییرات و علائم بیماری به خوبی کنترل شوند.
 • ترمیم صفرا به روش جراحی : در موارد خاص، اقدام به تراشه‌کاری صفرا (کمک به تخلیه صفرا) انجام می‌شود. در این روش جراح مجاری صفرا را از حالت انسداد باز میکند.

 

تاکید می‌شود که تشخیص و درمان سیروز صفرایی نیاز به مشورت با یک پزشک متخصص در زمینه کبد و گوارش دارد. البته این روش های درمانی در مورد درمان فوری کبد چرب گرید 2 و یا برای درمان قطعی کبد چرب گرید 1 هم کاربرد دارند.

منبع : سایت مرسی درمان 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید